Centrum Badawczo-Wdrożeniowe Zaawansowanych Terapii Komórkowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
  • DPSCs
  • Cell Locker
  • slide1
  • Slider2
  • Szkolenie UCL
  • komórki

Dr Wojciech Fortuna i Pan Dariusz Fidyka gośćmi „Pytanie na Śniadanie”

W sobotę 16 marca 2019 r. o godz. 8.40 gośćmi programu telewizyjnej Dwójki „Pytanie na Śniadanie” był Pan Dariusz Fidyka, któremu towarzyszył Dr Wojciech Fortuna. Program prowadziła znana para dziennikarska Marcelina Zawadzka i Tomasz Wolny. Dziennikarze przypomnieli okoliczności wydarzenia, w wyniku którego Pan Dariusz Fidyka został sparaliżowany.

 received 303111543689961 1

od lewej: Dr Wojciech Fortuna, Pan Dariusz Fidyka i Pani Marcelina Zawadzka - prowadząca program

W programie Pan Dariusz opowiedział jak bardzo dramat w wyniku którego doszło do przecięcia rdzenia kręgowego, zmienił jego życie, odbierając wszelkie perspektywy, pozostawiając jedynie wizję życia na wózku. Był strażakiem ochotnikiem, a w wolnych chwilach grywał z przyjaciółmi w piłkę nożną. Dziennikarze zgodnie przyznali, iż miał on duże szczęście trafiając do właściwego ośrodka we Wrocławiu, który podjął się przeprowadzenia operacji. Pan Dariusz potwierdził to dodając, że dostał się pod opiekę dr hab. Pawła Tabakowa kierownika Katedry i Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którego zainteresowała płytka z rezonansem a dokładnie to co tam zobaczył, czyli rodzaj cięcia rdzenia kręgowego. Dr Wojciech Fortuna wyjaśniał na czym polegał zabieg. Na pobraniu komórek glejowych z opuszki węchowej pacjenta wraz z nerwem obwodowym i wszczepieniu w miejsce przecięcia.

Utworzony w ten sposób pomost pozwolił połączyć rozdzielone aksony w miejscu cięcia – to właśnie okazało się być tak przełomowym. W trakcie rozmowy zaprezentowano filmy ze stopniowych postępów jakie czynił Pan Dariusz. Na filmie, w którym jeździ na rowerze widoczne było, że staje się on coraz bardziej samodzielny i powoli odzyskuje sprawność ruchową. Oczywiście Pan Dariusz zaznaczył, iż tak duże postępy nie byłyby możliwe bez ciężkiej pracy trwającej 7 lat, 5 dni w tygodniu i kilku godzin dziennie. Nie byłoby tego sukcesu bez ćwiczeń fizjoterapeutycznych i niezaprzeczalnego udziału w nich całego zespołu rehabilitantów, zwłaszcza jak podkreślił Pan Dariusz, pracy Pana Stefana Okurowskiego.

Dr Wojciech Fortuna dodał, że pokonywanie kolejnych barier przez aktywność fizyczną jest motywacją dla pacjenta ale jednocześnie stymuluje i aktywuje komórki nerwowe. Jak to ujął Pan Dariusz jego ciężka praca jest jak przygotowania sportowca do olimpiady. Na koniec obaj panowie skierowali podziękowania dla całego grona osób zaangażowanych w ten nowatorski projekt oraz poinformowali o kolejnej operacji, która ma się odbyć pod koniec tego roku. Cudem medycyny uznano w programie częściowe odzyskanie funkcji czuciowych i ruchowych u osoby z całkowicie przeciętym rdzeniem kręgowym.

BYŁ SPARALIŻOWANY, TERAZ JEŹDZI NA ROWERZE - PNŚ