Centrum Badawczo-Wdrożeniowe Zaawansowanych Terapii Komórkowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
  • DPSCs
  • Cell Locker
  • slide1
  • Slider2
  • Szkolenie UCL
  • komórki

Pracownicy

 DSC6999 copy

 

 


IMG 20191011 110437 4

Dr hab. Ewa Barg

Kierownik Centrum. 


gebarowski

Dr Tomasz Gębarowski

Dr n. med., lekarz weterynarii, adiunkt Katedry i Zakładu Podstaw Nauk Medycznych. Istotnie zaangażowany w stworzenie pracowni Hodowli Komórkowych z bankiem komórek. Wykonawca wielu z projektów z zakresu badań z wykorzystaniem hodowli komórkowych, wytwarzaniem produktów leczniczych z wykorzystaniem komórek. Od 2018 r. Pełnomocnik Rektora ds. Wdrażania Zaawansowanych Terapii Komórkowych w Centrum Badawczo-Wdrożeniowym Zaawansowanych Terapii Komórkowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.


fortuna

Dr Wojciech Fortuna

Dr n. med., pracownik Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Współpracuje z Centrum w zakresie izolacji, hodowli i przygotowania do transplantacji komórek gleju węchowego.


lucja

Dr n. med. inż. Łucja Cwynar-Zając


Ukończyła studia magisterskie - Biotechnologię ze specjalnością Biotechnologia molekularna i biokataliza na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym z zakresu Project Management. Stopień naukowy w dyscyplinie biologia medyczna uzyskała na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na podstawie pracy doktorskiej „Działanie owocystatyny na przeszczepialne, mysie nowotwory gruczołu mlekowego”. Jest laureatką stypendium „Grant Plus”. Od 2009 r. uczestniczy w badaniach naukowych, czego efektem są publikacje i doniesienia zjazdowe. W Centrum Badawczo-Wdrożeniowym Zaawansowanych Terapii Komórkowych pełni funkcję Kierownika ds. Wytwarzania ATMP.


gebczak

Dr Katarzyna Gębczak

Katarzyna Gębczak uzyskała stopień doktora nauk medycznych w Katedrze i Zakładzie Histologii i Anatomii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W latach 2007-2009 była związana z Samodzielną Pracownią Biofizyki Układu Nerwowego gdzie pod kierunkiem Prof. Jerzego Mozrzymasa zajmowała się badaniami obejmującymi farmakologię transmisji GABAergicznej. Od 2013 r. pracuje w Katedrze i Zakładzie Podstaw Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W swoich naukowych zainteresowaniach koncentruje się na badaniu aktywności antyoksydacyjnej i przeciwzapalnej nowo zsyntetyzowanych związków jako potencjalnych leków o działaniu chemoprewencyjnym i przeciwzapalnym. Celem prac badawczych pozostaje poszukiwanie nowych inhibitorów prozapalnych cyklooksygenaz COX-1 i COX-2.


moreira

Dr Helena Moreira

Dr Helena Moreira jest adiunktem w Katedrze Podstaw Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Uzyskała tytuł Doktora na Uniwersytecie I w Strasbourg (Departement Physicochimie des Interactions Cellulaires et Moléculaires, Francja), gdzie prowadziła badania nad molekularnymi mechanizmami sekrecji TNF-α w przewlekłych zapaleniach. Aktualnie w obszarach zainteresowań są badania nad leczeniem nowotworów, w szczególności nad mechanizmami przeciwnowotworowymi. Dr Moreira posiada wieloletnie doświadczenie w pracach badawczych i laboratoryjnych, m.in. w hodowli komórkowej i cytometrii przepływowej. W Katedrze Podstaw Nauk Medycznych opiekuje się dwoma pracowniami: Pracownią Cytometrii Przepływowej i Pracownią Eksperymentalnych Badań BioMedycznych.


 

dobosz

Dr Agnieszka Dobosz

Absolwentka biologii ze specjalizacją mikrobiologia, dr n. farm., adiunkt w Katedrze i Zakładzie Podstaw Nauk Medycznych, Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Obecnie zajmuje się badaniem oddziaływań prekursorów leków z jonami metali zagrażających zdrowiu ludzi. Celem badań jest znalezienie związków nadających się do zastosowań medycznych w detoksykacji osób zatrutych metalami ciężkimi. Jest opiekunem pracowni chemii bionieorganicznej w Katedrze i Zakładzie Podstaw Nauk Medycznych.


Dr Jan Spychała

dr Jan Spychała - doktor nauk farmaceutycznych, specjalista-chemik. Zajmuje się wykorzystaniem technik elektrochemicznych do opisu równowag koordynacyjnych w układach bionieorganicznych. Bada oddziaływanie jonów metali II-wartościowych (głównie Cd(II), Pb(II), Zn(II), Ni(II), Cu(II)) z ligandami wykazującymi potencjalne działanie terapeutyczne do wykorzystania w leczeniu zatruć jonami metali.


oginska

Mgr Katarzyna Ogińska

Absolwentka Wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego ze specjalnością Zarządzanie Przedsiębiorstwem. Jako Kierownik ds. Zapewnienia Jakości odpowiedzialna za nadzór i realizację rozwoju laboratorium z uwzględnieniem zasad Good Manufacturing Practice (GMP). Swoje doświadczenie zdobywała pracując w zespole badającym zastosowanie komórek macierzystych pozyskiwanych z poroża jelenia na etapie wdrożenia w spółce biotechnologicznej zawiązanej przez naukowców Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.


IMG 20200128 101836 2

 

Mgr inż. Aneta Cieśla-Niechwiadowicz

Absolwentka biotechnologii na Wydziale Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu ze specjalnością Biotechnologia Żywności. Pracę magisterską zrobiła w Katedrze Chemii. Swoje doświadczenie zdobyła pracując w laboratorium na Uniwersytecie  Przyrodniczym we Wrocławiu, gdzie zajmowała się biologią molekularną oraz hodowlami komórkowymi. W Centrum zajmuje się głównie hodowlami komórkowymi oraz izolacją komórek macierzystych.  Jej pasją są zwierzęta, co chętnie łączy w swojej pracy. Aktualnie przedmiotem jej badań jest uzyskanie komórek macierzystych pozyskanych z rąbka rogówki psów i kotów.  W wolnym czasie biega, głównie po górach.


 

Dr inż. Benita Wiatrak

Pani Dr Benita Wiatrak była członkiem naszego zespołu do końca czerwca 2020 r. Serdecznie dziękujemy za współpracę. 


 

Mgr inż. Anna Szyjka

Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej na kierunku biotechnologia; specjalność biotechnologia molekularna i biokataliza; praca magisterska – Przeciwrakowe inhibitory aktywacji NF-ĸB. Przedmiot zainteresowań i badań naukowych koncentruje się wokół aktywności nowych preparatów potencjalnie przeciwnowotworowych, zarówno naturalnych jak i syntetycznych. Uzyskała certyfikaty w zakresie systemu jakości GLP i GMP, wymagane dla prowadzenia działalności banku tkanek do wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (HE ATMP) i opracowywania procedur, formularzy i instrukcji przy wdrażaniu systemu Dobrej Praktyki Laboratoryjnej i Dobrej Praktyki Wytwarzania.


Mgr Dorota Bodetko

Absolwentka biologii na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 2004-2018 zdobywała doświadczenie pracując w akredytowanych laboratoriach badawczych. Specjalizowała się w badaniach instrumentalnymi metodami analitycznymi przy zastosowaniu m.in. atomowej spektroskopii absorpcyjnej i optycznej spektroskopii emisyjnej z plazmą sprzężoną indukcyjnie. Uzyskała certyfikaty w zakresie znajomości systemu zarządzania laboratorium zgodnie z ISO 17025 i GLP. Jako specjalista inżynieryjno-techniczny odpowiedzialna za nadzorowanie wyposażenia pomiarowego, badawczego i produkcyjnego, walidację metod badawczych, badania kontroli jakości w systemie dobrej praktyki wytwarzania.